Jak dbać o skórę latem? 5 zasad pielęgnacji

Codzienna pielęgnacja skóry jest bardzo ważna, bo pozwala zachować zdrowy i młody wygląd na długi czas. Czy wiesz jednak, jak dbać o skórę latem? Słoneczna pogoda i suche powietrze, słona woda nie wpływają dobrze na skórę. Dlatego przygotowaliśmy 5 zasad, których przestrzeganie ułatwi Ci letnią pielęgnację skóry i pomoże jej przetrwać lato w pełnym zdrowiu.

1. Chroń skórę przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym

Naszym podstawowym zadaniem jako kosmetologów jest edukowanie, jak dbać o cerę latem, aby chronić ją przed promieniowaniem UV. Opalenizna przez wielu jest pożądana w okresie letnim, jednak światło słoneczne może być bardzo szkodliwe. Niestety odpowiada za nawet 80% zmian, związanych ze starzeniem się skóry i procesami nowotworowymi. Codziennie rano stosuj zatem filtr mineralny, który charakteryzuje się szerokim spektrum ochrony przed promieniowaniem UVA i UVB. Stosowanie go zabezpieczy przed powstawaniem stanów zapalnych, rozwojem znamion barwnikowych (potocznie zwanych pieprzykami) i pomoże zachować młody wygląd skóry.

2. Zadbaj o prawidłowe nawilżenie

Podstawą pielęgnacji skóry latem jest dbanie o odpowiednie nawilżenie skóry. Silne nasłonecznienie i wysuszone powietrze, tak częste latem, mogą sprawić, że będzie ona mocno przesuszona. Sięgnij po sprawdzone kosmetyki, bazujące na substancjach nawilżających i zatrzymujących wodę w naskórku, takich jak np.:
• kwas hialuronowy,
• elastyna,
• kolagen,
• skwalan,
• fosfolipidy.

Dzięki nim nawilżysz skórę, a to zapewni prawidłowe napięcie i poprawę jej elastyczności. Stosowanie tych kosmetyków na stałe może pomóc również w walce ze zmarszczkami.

Jeśli Twoim problemem niezależnie od pory roku jest przesuszona skóra, koniecznie zajrzyj do artykułu, w którym radzimy, jak dbać o zbyt suchą skórę.

3. Dopasuj zabiegi do pory roku

Latem, ze względu na silne słońce, chcesz szczególnie zadbać o skórę. Obawiasz się jednak zabiegów – wielu ludzi uważa, że najlepszy na nie czas to jednak początek jesieni, kiedy słońce mniej grzeje i temperatura jest niższa. Warto wtedy skonsultować się z doświadczonym kosmetologiem, który nie zrezygnuje z zabiegów, a dobierze je tak, by nie obciążyć dodatkowo Twojej cery, a nawet wspomóc ją w walce z mniej przyjaznymi warunkami. Latem skóra wymaga wzmożonej i systematycznej pielęgnacji oraz zabiegów dopasowanych do indywidualnych potrzeb. Twój kosmetolog najlepiej wie, jak dbać o skórę latem, aby ją chronić przed promieniowaniem UV. Zadba, aby substancje użyte przy zabiegach nie uwrażliwiały Twojej skóry na słońce i nie powodowały ryzyka przebarwień.

4. Nie zapominaj o złuszczaniu naskórka

Prawidłowa eksfoliacja naskórka to jeden z najważniejszych zabiegów, które możesz i powinnaś przeprowadzać w domu. Pamiętaj, nawet najlepsze serum czy krem nie spełni swojej roli, gdy skóra jest zablokowana przez martwe komórki. Zapisz się już dzisiaj na konsultację, podczas której nasz kosmetolog dobierze odpowiedni produkt do rodzaju Twojej cery. Stosując produkty złuszczające, pamiętaj o codziennej fotoprotekcji – stosuj odpowiednie kremy z filtrem UV.

5. Rutyna pielęgnacyjna

Nie zapomnij latem o prawidłowych nawykach pielęgnacyjnych. Podczas letnich wyjazdów, nawet tych krótkich, często zapomina się o oczyszczaniu skóry czy stosowaniu odpowiednich produktów kosmetycznych, co bezpośrednio wpływa na pogoszczenie stanu skóry. Musisz pamiętać o odpowiedniej terapii zwłaszcza po przebyciu zabiegów gabinetowych – odpowiednia kuracja jest tak samo ważna jak sam zabieg i to dzięki niej efekty pracy kosmetologa są trwałe. Nawet podczas krótkich wypadów weekendowych zabierz swoje kosmetyki – jeśli zajmują dużo miejsca, przelej je do mniejszych pojemników, które kupisz w każdej drogerii. Dzięki temu nie będziesz stosować przypadkowych zamienników, które mogą nie być dopasowane do potrzeb Twojej cery.

Podsumowanie

Wiele z nas zastanawia się jak dbać o cerę latem. Zastosowanie się do tych kilku rad, z pewnością ułatwi i zagwarantuje prawidłową rutynę pielęgnacyjną w okresie silnego nasłonecznienia. Dzięki temu Twoja skóra zachowa kondycję i zdrowie mimo niesprzyjających warunków atmosferycznych.