Przyczyny i sposoby radzenia sobie z cellulitem

Cellulit, inaczej nazywany lipodystrofią lub panikulopatią dotyka wielu kobiet. Defekt ten polega na występowaniu zwyrodnień obrzękowo-włókniejącego w tkance łącznej. Jego objawem jest charakterystyczny wygląd skóry potocznie określany ,,pomarańczową skórką” przez podobieństwo do faktury skórki cytrusów. Cellulit najczęściej występuje na udach, pośladkach i brzuchu. Problem ten dotyczy aż 85% kobiet i jest najczęstszym defektem, którego kobiety próbują pozbyć się w gabinetach kosmetologicznych. Oprócz nieestetycznego wyglądu, cellulit może powodować odczucia bólowe. Jak skuteczniej z nim walczyć i minimalizować jego widoczność? Jak się pozbyć cellulitu na stałe?

Przyczyny powstawania cellulitu

Cellulit może powstawać z różnych powodów, niektóre nie zależą w stu procentach od danej osoby, inne zaś można zniwelować poprzez odpowiednie działanie: używanie kosmetyków, zmianę diety czy zabiegi kosmetologiczne. Jakie są elementy wpływające na pojawienie się cellulitu?

  • Czynniki genetyczne – klasyczna postać cellulitu występuje w większości przypadków tylko u kobiet. Jest to spowodowane charakterystyczną dla tej płci budową tkanki tłuszczowej i stanowisko to potwierdzają lekarze i specjaliści.
  • Czynniki hormonalne – zaburzenia hormonalne będą nasilać zmiany lub powodować ich powstawanie. Jedną z najczęstszych sytuacji prowadzących do występowania cellulitu jest nadmiar estrogenów przy jednoczesnym niedomiarze progesteronu. Powoduje to zwiększenie komórek tłuszczowych (adipocytów), zatrzymywanie wody i silne zaburzenia krążenia. Osoby dotknięte tymi przypadłościami będą zauważać pofałdowania na skórze.

Oprócz samoczynnych zaburzeń hormonalnych, cellulit może wywołać też antykoncepcja hormonalna lub przyjmowanie: insuliny, adrenaliny czy noradrenaliny w wymagających tego schorzeniach.

  • Obciążenie chorobami współistniejącymi, szczególnie zaburzenia w obrębie układu krążenia, choroby ginekologiczne, jelitowe.
  • Ciąża – w związku ze zwiększeniem ilości prolaktyny i insuliny dochodzi często do uwidocznienia się cellulitu. Wzrost masy ciała oraz zastoje limfatyczne, które często towarzyszą kobietom w ciąży, to cechy silnie predysponujące do powstawania defektów skórnych takich jak cellulit.
  • Dieta – pożywienie ma istotny wpływ na wygląd ciała. Wsparciem może okazać się wizyta u dietetyka, który ułoży plan żywieniowy redukujący cellulit. Istotne jest również odpowiednie nawodnienie organizmu – woda wpływa na elastyczność skóry i pozwala jej łatwiej się regenerować.
  • Aktywność fizyczna przyspiesza metabolizm oraz zmniejsza nagromadzenie tkanki tłuszczowej. Pomaga to minimalizować ryzyko zastojów limfatycznych, szczególnie w dolnej części ciała. Zastoje mogą w efekcie pogłębiać lub nawet wywoływać cellulit.

Podstawowa klasyfikacja stopni cellulitu

Cellulit cellulitowi nierówny, dlatego dokonano podziału tego typu objawów na czterostopniowej skali.
Stopień I – brak widoczności cellulitu, skóra staje się grudkowa po ściśnięciu jej na brzuchu lub udach.
Stopień II – widoczne zmiany dopiero po ściśnięciu skóry w fałd: wygląda jak skórka pomarańczy, występuje też lekki ból.
Stopień III – cellulit jest widoczny bez ściskania, grudki mają większą objętość. Skóra w miejscu występowania zmiany jest pofałdowana.
Stopień IV – zmiany stale widoczne, skóra trzęsie się z nadmiaru pofałdowań. Grudki bolą w momencie ich dotykania, są łatwo wyczuwalne.

Cellulit wodny a cellulit tłuszczowy – różnice

Cellulit wodny pochodzi z nagromadzenia się w komórkach organizmu wody. Jego geneza najczęściej ma związek z problemami hormonalnymi lub przyjmowaniem hormonów w ramach leczenia innych schorzeń. Cellulit tłuszczowy zaś ma związek z gromadzeniem się w komórkach nadmiaru tłuszczu – najczęstszy jest cellulit na udach i brzuchu.
Jak rozpoznać rodzaj cellulitu? To proste: wystarczy ścisnąć fałd skóry – jeśli pojawi się ból i wyraźne grudki pod skórą najprawdopodobniej cellulit pochodzi z nadmiaru tłuszczu. Cellulit wodny można poznać po opuchliźnie i fałdkach. W miejscu występowania cellulitu wodnego mogą też pojawiać się pękające naczynka i problemy z krążeniem krwi.

Gabinetowe sposoby na cellulit

Wachlarz zabiegów na cellulit jest bardzo rozbudowany. Pozwolą one pozbyć się problemów z cellulitem. Najpopularniejsze z zabiegów to:

  • Endermologie LPG Alliance – zabieg stymulujący tkanki skóry. Procedura jest nieinwazyjna i bezbolesna. Dla pełnego efektu zaleca się skorzystanie z serii trzech zabiegów. Zabieg pozwala zredukować tkankę tłuszczową i obrzęki, pobudza krążenie i ujędrnia skórę dzięki pobudzeniu syntezy kolagenu.
  • ONDA Deka – ta nowoczesna procedura wykorzystuje mikrofale prowadzące do redukcji tkanki tłuszczowej w nieinwazyjny i bezbolesny sposób. Działanie na tkanki położone płytko pod skórą pomagają pozbyć się cellulitu na każdym etapie jego rozwoju. Technologia ONDA stymuluje ponadto produkcję kolagenu i ujędrnia skórę.
  • Masaż bańką chińską – efekty tego zabiegu to m.in. usprawnienie mikrokrążenia, rozbicie tkanki tłuszczowej i ujędrnienie skóry. Rezultaty te wywołuje działanie na skórę wysokiego ciśnienia: skóra i tkanki są zasysane i poprawia się ich ukrwienie.
  • Fala uderzeniowa – zabieg wykorzystujący falę uderzeniową wprawia komórki tkanki łącznej w drgania, a dzięki temu poprawia się napięcie i elastyczność skóry.

Umów się na konsultację w Select Beauty, podczas której nasz kosmetolog dobierze zabiegi które sprawdzą się najlepiej w Twoim przypadku.

Domowe sposoby radzenia sobie z cellulitem

Z cellulitem można też radzić sobie domowymi sposobami. Będą one też doskonałym uzupełnieniem zabiegów gabinetowych – pomogą utrzymać ich efekty. Do najprostszych i najefektywniejszych domowych sposobów radzenia sobie z cellulitem należą:
– szczotkowanie na sucho – pomaga ono niwelować zastoje limfatyczne, zmniejsza widoczność cellulitu i przyjemnie masuje skórę. Szczotkować ciało należy delikatnie, z dołu ku górze. Przeciwwskazaniem do rytuału jest przerwanie ciągłości skóry, podrażnienia i stany zapalne.
– peelingi gruboziarniste – nie tylko złuszczają naskórek, ale też poprzez mikromasaż pobudzają komórki skóry do regeneracji i rozbijają tkankę tłuszczową.
– ćwiczenia na cellulit – ruch nie tylko wysmukli ciało, ale również pomoże ograniczyć widoczność lipodystrofii. Pobudzi metabolizm, przepompuje i dotleni krew co będzie zapobiegać cellulitowi.
– dieta i uzupełnianie jej suplementami – zmiana diety na zgodną z zasadami zdrowego żywienia pozwoli zminimalizować ryzyko pojawienia się cellulitu. Warto też w porozumieniu ze specjalistami włączyć specjalne kuracje przeciwko cellulitowi. Wart uwagi jest preparat Nature for cell- Detox & Cellulite Treatment Booster, który skutecznie oczyszcza organizm i wspomaga walkę z cellulitem.

Podsumowanie

Cellulit to defekt kosmetyczny, którego nie da się usunąć na stałe. Zmiany hormonalne w Twoim ciele lub błędy żywieniowe mogą powodować, że problem ten powróci jak boomerang. Kluczem do sukcesu w walce z cellulitem jest systematyczność, dlatego odpowiednia rutyna pielęgnacyjna, którą pomoże Ci stworzyć nasz kosmetolog, jest niezwykle ważna.