Laserowe zamykanie naczynek – dlaczego ta metoda, wskazania i efekty

Technologie używane w kosmetologii zmieniają się, nieustannie wyznaczając nowe standardy pracy. Nowoczesny metody terapii i technologie kosmetologiczne pozwalają skutecznie pozbywać się defektów takich jak chociażby teleangiektazje. Jeśli dostrzegasz u siebie pękające naczynka czy tak zwane pajączki – nie czekaj, bo mogą one prowadzić do poważniejszych problemów.

Czym są pękające naczynka?

Teleangiektazje, popularnie zwane pękającymi naczynkami i pajączkami, to trwale rozszerzone, drobne naczynia włosowate. Najczęściej zobaczysz je na twarzy: w okolicy nosa, na policzkach i pod oczami. Drugą popularną lokalizacją pojawiania się tych zmian są nogi.

Pajączki nie należą do groźnych dla zdrowia zmian, są raczej tylko zmianami kosmetycznymi i wpływającymi na wygląd skóry. Zaniedbane, mogą jednak prowadzić do żylaków i innego rodzaju niewydolności. Te z kolei mogą rozwinąć stany zapalne.

Pojawienie się pajączków ma często związek z genetycznymi predyspozycjami. Mogą na nie jednak wpływać też czynniki takie jak:

 • ekspozycja na promieniowanie UV w słońcu czy solarium,
 • terapie sterydowe,
 • czynniki atmosferyczne.

Pękające naczynka można usuwać za pomocą prostego i popularnego zabiegu laserowego zamykania naczynek.

Laserowe zamykanie naczynek – podstawowe informacje

Laserowe zamykanie naczynek to nie tylko zabieg estetyczny. Ma on realny wpływ na zdrowie skóry, ponieważ zabezpiecza przed wystąpieniem dalszych dolegliwości.
W gabinecie Select Beauty do zabiegu przygotowuje konsultacja z kosmetologiem. Wykluczy on przeciwwskazania do zabiegu. Do najważniejszych z nich należą:

 • aktywne choroby nowotworowe oraz okres 5 lat po wyzdrowieniu i zakończeniu ich leczenia,
 • przyjmowanie substancji o działaniu światłouczulającym, np. leków, ziół,
 • epilepsja,
 • stany zapalne, bakteryjne, wirusowe skóry,
 • aktywna opryszczka,
 • świeża opalenizna,
 • stosowanie doustnie lub miejscowo retinoidów,
 • obniżenie odporności.

Kosmetolog przeprowadzi też wywiad i ocenę stanu skóry. Na tej podstawie dokona ustawień lasera, które pozwolą rozwiązać problemy z naczynkami, nie naruszając i nie uszkadzając skóry.

Jak światło lasera działa na naczynia krwionośne?

Laser oddziałuje na komórki krwi. Jego energię ściąga na siebie barwnik, hemoglobina. Wysoka temperatura powoduje ścinanie się komórek hemoglobiny i całej krwi, a to prowadzi do zapadnięcia się naczynia krwionośnego. Organizm pozbywa się zamkniętego naczynka krwionośnego samoczynnie.

Trzeba to podkreślić: laserowe zamykanie naczynek na twarzy i całym ciele jest bezpieczne dla skóry. Zabieg nie spowoduje problemów z ukrwieniem: organizm nadbuduje nowe, zdrowe naczynie w innym miejscu lub dotrze do komórek za pomocą mikrokrążenia. Naczynia włosowate, które dostarczają do komórek metabolity i potrzebne składniki, są bardzo gęsto rozsiane po całym organizmie.

Zdarza się, że jeden zabieg nie wystarczy, by pozbyć się zmian. W takim przypadku należy go powtórzyć, zależnie od potrzeb danego pacjenta. U większości są to trzy tygodnie.

Zamykanie naczynek na nogach – szczególny przypadek

Jest to bardziej skomplikowana procedura niż zamykanie naczynek na twarzy. W niektórych przypadkach konieczna będzie konsultacja lekarska i wykonanie badania USG Dopplera kończyn dolnych. Pozwoli ono ocenić, czy zmiany można zamknąć za pomocą laseroterapii, czy potrzebny będzie zabieg skleroterapii wykonywany przez lekarza.

Laserowe zamykanie naczynek- efekty zabiegu

Niektóre zmiany, szczególnie na twarzy można zamknąć już w trakcie pierwszej wizyty. Należy jednak pamiętać, że wiele teleangiektazji to zmiany głębokie, które będą wymagać ponownego zabiegu. W takiej sytuacji należy powtórzyć laserowe zamykanie naczynek. Specjalista zasugeruje termin, zazwyczaj nie przekracza on trzech tygodni. Powtórzenie zabiegu pozwoli pozbyć się zmian na stałe.

Podsumowanie

Nasi klienci cenią sobie zabiegi laserowego zamykania naczynek. Opinie są zgodne: osoby, które miały okazję korzystać z poprzednich technologii, zawsze zauważają zmniejszenie bolesności zabiegu, zarówno podczas przeprowadzania go na twarzy, jak i na nogach.

Zapraszamy na konsultacje do Select Beauty. Zapomnij o pajączkach na Twojej pięknej skórze! Sprawdź zabieg laserowego zamykania naczynek i umów się na spotkanie z naszymi specjalistami.