Jak dbać o cerę dojrzałą? 6 zasad pielęgnacji

Starzenie skóry to proces, który dotyczy każdego z nas – bez względu na płeć, status społeczny czy szerokość geograficzną, w której mieszkamy. Niestety, pomimo ciągłego rozwoju nauki jest to nieodwracalny proces, który możemy jedynie spowolnić i osłabić jego wizualny efekt. Zanim poznasz 6 zasad pielęgnacji skóry dojrzałej, przed Tobą kilka podstawowych informacji na temat zmian związanych z upływem czasu – zapraszamy do lektury!

Cera dojrzała – charakterystyka

Starzenie skóry to proces, na który mają wpływ czynniki genetyczne, środowiskowe oraz hormonalne. Największe zmiany w skórze kobiety zachodzą w okresie menopauzalnym, czyli między 45. a 50. rokiem życia. Dochodzi wówczas do powolnego wygasania aktywności jajników, spada ilość estrogenu, a to skutkuje stopniowym pogarszaniem jakości skóry. Ilość białek strukturalnych spada, szczególnie kolagenu, co powoduje widoczną utratą jędrności i gęstości skóry.

Inne cechy charakterystyczne dla skóry dojrzałej:
• atrofia – fizjologiczny proces zaniku skóry, głównie tkanki podskórnej, związany z procesem starzenia;
• ścieńczenie naskórka;
• spowolnienie tworzenia kolagenu, kwasu hialuronowego – skóra wiotczeje, traci jędrność, staje się sucha;
• zmiany w strukturze – dochodzi do dezorganizacji włókien kolagenowych oraz gromadzenia nieprawidłowych, sztywnych włókien elastyny.
Upływ czasu nie musi jednak skutkować złą kondycją skóry czy defektami urody. Warto jednak pamiętać, że sukcesem skuteczności w przypadku pielęgnacji skóry dojrzałej jest systematyczność.

Dojrzałą kobieta

6 zasad, które pomogą utrzymać doskonałą kondycję skóry dojrzałej

1. Stosowanie filtru mineralnego

Najważniejszy kosmetyk , który powinien znaleźć się na stałe w Twojej kosmetyczce to mineralny filtr przeciwsłoneczny. 80 % zmian związanych ze starzeniem skóry związanych jest z negatywnymi skutkami ekspozycji na promieniowanie UVA. Jego działanie prowadzi do powstawania zmarszczek, utraty jędrności, zmian naczyniowych i groźnych nowotworów skóry. Już dzisiaj skutecznie zahamuj fotostarzenie, stosując codziennie filtr mineralny – niezależnie od pory roku. Wybierz ten bazujący na mineralnych składnikach aktywnych, które chronią Cię zarówno przed promieniowaniem UVA jak i UVB. Dzięki naturalnym składnikom będzie bezpieczny nawet dla skóry pozbawionej bariery ochronnej lub wysoce wrażliwej.

2. Prawidłowe wykonywanie demakijażu

Zakochaj się w dwuetapowym oczyszczaniu skóry i zapomnij o nieprzyjemnym uczuciu ściągnięcia po każdym myciu. Dojrzała cera ma tendencję do przesuszania, dlatego ważnym aspektem jej pielęgnacji jest prawidłowe mycie, nie naruszające jej naturalnej bariery ochronnej. Zamień swoje nawyki na dwuetapowy proces, bazujący na olejku wzmacniającym cement międzykomórkowy oraz żelu dobranym indywidualnie do Twoich potrzeb. Skutecznie usuniesz zanieczyszczenia, nie uszkadzając naturalnej bariery hydrolipidowej Twojej skóry. Ograniczy to transepidermalną ucieczkę wody, odczuwalnie poprawi nawilżenie, a Ty zapomnisz o dyskomforcie po każdym myciu twarzy.

3. Stosowanie retinolu – najskuteczniejszego składnika w walce ze starzeniem

Włącz do swojej rutyny pielęgnacyjnej produkt zawierający czystą formę witaminy A – retinol, który uznawany jest za najskuteczniejszą substancję przeciwstarzeniową znaną w kosmetologii. Ubóstwiana przez kosmetologów i ich pacjentów, którzy dzięki regularnemu stosowaniu zauważają trwałą poprawę w strukturze swojej skóry. Jego działanie przeciwstarzeniowe opiera się na::
• pobudzaniu fibroblastów do tworzenia kolagenu, elastyny – skóra staje się gęstsza, jędrniejsza;
• aktywacji regeneracji naskórka i skóry właściwej;
• regulacji procesu złuszczania naskórka;
• normalizacji aktywność melanocytów.
Twój kosmetolog dobierze odpowiedni produkt podczas konsultacji i co najważniejsze, nauczy Cię jak go prawidłowo stosować, aby uzyskać spektakularny efekt.

4. Sięganie po skuteczne składniki aktywne

Stosuj produkty, które zawierają substancje czynne o u udowodnionym naukowo działaniu przeciwstarzeniowym, takie jak:
• kwas hialuronowy, elastynę, skwalan, ubichinon;
• witaminy: A, C, E;
• peptydy biomimetyczne;
• komórki macierzyste, ceramidy, fosfolipidy;
• peptydy;
• resweratrol, neodermyl.
Dopasuj składniki aktywne do swoich oczekiwań. Skóra dojrzała to cała gama różnych potrzeb, dlatego wymaga indywidualnego podejścia terapeuty. Dzięki odpowiedniej pielęgnacji domowej ograniczysz negatywne skutki zachodzące podczas procesu starzenia i pokochasz swoją odmłodzoną, wygładzoną i napiętą twarz na nowo. Pamiętaj o systematyczności – kosmetologia zna skuteczne substancje liftingujące, a Ty zadbaj, aby były dostarczane regularnie do Twojej skóry.

5. Uważna pielęgnacja okolicy oczu

Delikatne okolice oczu charakteryzują się bardzo cienką skórą, a dodatkowo jej struktura podatna jest na powstawanie zmarszczek mimicznych. Płytsze i głębsze bruzdy pojawiają się szybko, stając się coraz bardziej widoczne z upływem kolejnych lat. Wybieraj preparaty przeznaczone do pielęgnacji tej okolicy, bogate w substancje regenerujące. Kosmetyk powinien zawierać niskocząsteczkowy kwas hialuronowy o działaniu silnie nawilżającym oraz nowoczesne substancje przeciwstarzeniowe. Produkt stosuj dwa razy dziennie, masując okrężnymi ruchami delikatną skórę.

6. Wykorzystywanie profesjonalnych zabiegów gabinetowych

Daj się oczarować skutecznej pielęgnacji gabinetowej, która nie tylko potrafi spowolnić upływ czasu, ale i przywrócić skórze piękny wygląd niezależnie od wieku. Zabiegi powinny być dopasowane do potrzeb Twojej cery – korygować defekty związane z upływem czasu i mobilizować skórę do procesów naprawczych. Przykładowe zabiegi, dedykowane dla skóry dojrzałej to:
endermologie LPG – naturalna stymulacja uśpionych komórek skóry, które pobudzane są do regeneracji. Dzięki aktywacji fibroblastów, powstają nowe włókna kolagenowe, elastyna oraz endogenny kwas hialuronowy. Skóra staje się jędrniejsza, zagęszczona, poprawia się jej koloryt. Zabieg możesz wykonać na twarz, szyję, dekolt, ciało, a nawet na dłonie;
• zabiegi terapeutyczne na twarz z retinolem i witaminą C, np. Retinol C Infusion Peel. Zabieg o mocnym działaniu przeciwstarzeniowym i ujędrniającym;
zabieg kapsułkowy Geneo+ o działaniu odmładzającym na twarz, szyję i dekolt. Łączący działanie: złuszczające, dotleniające i odżywcze.

Podsumowanie

Cera dojrzała, z pierwszymi zmarszczkami i oznakami starzenia wymaga odpowiedniej pielęgnacji, która przywróci jej zdrowy koloryt, ujędrni ją i sprawi, że kolejne nierówności, przebarwienia czy symptomy utraty gęstości pojawią się możliwie najpóźniej. Aby odpowiednio zadbać o skórę dojrzałą, należy systematycznie przestrzegać kilku wymienionych wyżej zasad, obejmujących m.in. stosowanie ochrony przeciwsłonecznej (filtrów UV), kosmetyków zawierających regenerujące cerę składniki aktywne (peptydy, kwas hialuronowy i inne) czy uważne odżywianie okolic oczu. Dodatkowym przystankiem w drodze ku pięknej, rozświetlonej i gładkiej skórze dojrzałej będzie poddawanie się niezwykle skutecznym, profesjonalnym zabiegom gabinetowym – wykonywanym m.in. w naszych gabinetach Select Beauty. Zapraszamy więc na konsultacje – wspólnie postaramy się, by Twoja cera pozbyła się oznak starzenia i na długo pozostała piękna, jednolita i jędrna.