Zawartość tkanki tłuszczowej – jak ją mierzyć i jakie są jej normy?

W myśl przysłowia, które mówi, że „w zdrowym ciele zdrowy duch”, powinniśmy dbać nie tylko o to, co widać gołym okiem. By cieszyć się dobrą formą i pięknym wyglądem, należy mieć pod kontrolą poziom tłuszczu zawartego w organizmie, bo to właśnie on w dużej mierze odpowiada za kształt naszej sylwetki i samopoczucie. Jak mierzyć zawartość tłuszczu i jaka jest jego optymalna ilość?

Szczupła dziewczyna

Spoglądając w lustro i monitorując zmieniające się na wadze cyferki często zastanawiamy się, czy masa naszego ciała jest odpowiednia. Czy wciąż podejmowane wysiłki, utrzymywanie diety i poziom aktywności fizycznej są wystarczające? Kluczowym wyznacznikiem określającym prawidłowość naszej wagi jest połączenie miar tkanki tłuszczowej, wody, tkanki mięśniowej, kostnej oraz masy ciała. Wbrew utartym schematom nie wystarczy wskaźnik BMI, który uwzględnia jedynie masę ciała w stosunku do wzrostu. Właściwy poziom tkanki tłuszczowej różni się u kobiet i u mężczyzn, podobnie jak różny jest w przypadku sylwetek ciała – inny wynik otrzyma osoba z sylwetką atletyczną, a inny osoba nie uprawiająca intensywnego wysiłku fizycznego. Na pomiar tkanki tłuszczowej mają wpływ również inne czynniki, takie jak wiek, płeć, dieta czy uwarunkowania genetyczne.

Jak zmierzyć zawartość tłuszczu w organizmie?

Poziom tkanki tłuszczowej możemy obliczyć samodzielnie lub skorzystać ze specjalistycznych usług w wybranych salonach kosmetycznych, gabinetach dietetycznych lub ośrodkach sportowych. Pomocny może okazać się również kalkulator tkanki tłuszczowej, dostępny na niektórych portalach internetowych, w którym wypełniamy odpowiednie pola dotyczące naszej wagi, obwodu poszczególnych części ciała w centymetrach, wieku oraz płci. W przypadku, w którym chcemy obliczyć tkankę tłuszczową samodzielnie, musimy wziąć pod uwagę dwa czynniki: masę naszego ciała (w kg) oraz obwód talii/pasa (w cm). Błędy pomiarowe mogą wahać się od około 1% do maksymalnie 3%. Jak obliczyć tkankę tłuszczową samodzielnie? Przykładowy wzór:

A = 4,15* obwód talii/pasa
B = A/2,54
C = 0,082* waga * 2,2
D = B – C – 76,76 (dla kobiet) lub 98,42 (dla mężczyzn)
E = waga* 2,2
Wynik: D/E* 100

Najlepsze wyniki uzyskamy jednak, korzystając z usług profesjonalnych i specjalistycznych urządzeń do pomiaru tkanki tłuszczowej.

Atrakcyjność fizyczna a poziom tkanki tłuszczowej

Zawartość tłuszczu w organizmie wpływa na wygląd fizyczny – tego nie da się ukryć. Oczywistym jest, że poziom tkanki tłuszczowej u osób otyłych będzie przekraczał normy. Z kolei osoby aktywne fizyczne, o wysportowanych sylwetkach, będą posiadać niską ilość tłuszczu w organizmie. Normy różnią się w przypadku kobiet i mężczyzn:

Kobiety:
• sylwetka atletyczna – 15-17%;
• sylwetka wysportowana – 20-22%;
• sylwetka neutralna – 25%;
• nadwaga – 26-32%;
• otyłość – 33% <.

Mężczyźni:
• sylwetka atletyczna – 6-7%;
• sylwetka wysportowana – 10-12%;
• sylwetka neutralna – 15%;
• nadwaga – 16-25%;
• otyłość – 26% <;

Procent zawartości tłuszczu w organizmie przekłada się na jakość naszej skóry i wygląd ciała. Odpowiednia dieta, dobrana do indywidualnych możliwości, aktywność fizyczna oraz nawadnianie organizmu sprawi, że będziemy wyglądać i czuć się dobrze we własnym ciele.

W walce o perfekcyjną figurę pomogą Ci również nowoczesne technologie modelujące sylwetkę, które dopełnią zbilansowaną dietę oraz ćwiczenia fizyczne. Poznaj dwie technologie, przybliżające ciało do perfekcyjnych kształtów:

Ona Deka – mikrofale, które precyzyjnie uderzają w komórki tłuszczowe usuwając nawet oporne, miejscowe otłuszczenia (więcej informacji o zabiegu znajdziesz na stronie https://selectbeauty.pl/zabiegi/modelowanie-sylwetki/onda-deka/);

Endermologie LPG – naturalny masaż podciśnieniem, który modeluje sylwetkę, redukuje tkankę tłuszczową oraz zmniejsza widoczność cellulitu (więcej informacji o zabiegu znajdziesz na stronie https://selectbeauty.pl/zabiegi/modelowanie-sylwetki/endermologie-lpg-alliance/).

Podsumowanie

Wygląd naszej sylwetki, samopoczucie, ale przede wszystkim kondycja fizyczna i zdrowotna zależą w dużej mierze od poziomu tkanki tłuszczowej, znajdującej się w organizmie. Przekroczenie wyżej wymienionych poziomów może skutkować nie tylko utratą jędrności skóry, pojawieniem się cellulitu oraz nieestetycznych „wałeczków” w obrębie talii i brzucha, ale również szeregiem chorób (zwłaszcza związanych z metabolizowaniem tłuszczy, takich jak miażdżyca czy choroba wieńcowa). Właściwie dobrana dieta, aktywność fizyczna oraz pielęgnacja ciała pomogą pozbyć się defektów kosmetycznych i zagrożeń zdrowotnych. Oprócz tego walkę o piękną sylwetkę warto wesprzeć specjalnymi zabiegami gabinetowymi, wśród których zdecydowanie wyróżniają się Endermologie LPG oraz ONDA Deka. Zapisz się już dzisiaj na konsultację, by poznać szczegóły pracy technologii modelujących sylwetkę i skorzystać z zabiegów, które odmienią wygląd Twojego ciała – zniwelują opuchliznę, zlikwidują cellulit i rozprawią się z brakiem jędrności skóry!