Zabiegi z retinolem – przygotowanie, przebieg i efekty

Wybór dobrego preparatu pielęgnacyjnego bazującego na retinolu niemalże jest gwarancją poprawy jakości, kondycji i wyglądu skóry. Jego spektakularne działanie przekonało już nie tylko kosmetologów, ale również ich pacjentów, którzy zaufali tej wyjątkowej substancji, włączając kosmetyki z jej zawartością do codziennej rutyny pielęgnacyjnej. Najważniejszą cechą retinolu jest to, że pozwala nam zachować młody wygląd skóry na dłużej. Jakie jeszcze funkcje spełnia w kosmetykach i którym zabiegom gabinetowym z wykorzystaniem retinolu warto się poddać? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziecie poniżej.

Co to jest retinol i jak działa na skórę?

Retinol to tak naprawdę czysta (a więc najsilniejsza) postać witaminy A, która uznawana jest za najskuteczniejszą substancję przeciwstarzeniową stosowaną aktualnie w kosmetologii. Jakimi funkcjami charakteryzuje się retinol i w jaki sposób wpływa na skórę?
• Retinol wykazuje zdolność do przenikania w głębsze warstwy skóry;
• zwiększa aktywność i liczbę fibroblastów, co skutkuje przebudową skóry i widocznym jej zagęszczeniem. Powstają nowe włókna kolagenowe, elastyny oraz kwas hialuronowy poprawiający nawilżenie skóry;
• retinol pobudza odnowę komórkową, zarówno w obrębie naskórka jak i skóry właściwej;
• reguluje procesy złuszczania naskórka, pracę gruczołów łojowych i melanocytów (czyli komórek barwnikowych w skórze);
• ulepsza strukturę warstwy rogowej, co usprawnia ochronę naskórka i ogranicza przeznaskórkową ucieczkę wody (TEWL).

W kosmetologii stosuje się nie tylko czysty retinol, ale również jego pochodne, które określa się mianem retinoidów. Oprócz tego pochodnymi tej substancji są takie składniki, jak retinaldehyd (łagodny nawet dla wrażliwej czy dojrzałej skóry), palmitynian retinylu oraz octan retinylu. Preparat z retinolem lub jego pochodnymi powinien być każdorazowo dobierany do stanu wyjściowego skóry oraz planowanych do osiągnięcia efektów – warto więc zwrócić się w tej kwestii po poradę do doświadczonego kosmetologa.

Czy można zastosować retinol na trądzik?

Retinol nie jest tylko skuteczną bronią w walce o młody wygląd, ale posiada również efektywne działanie przeciwtrądzikowe. Jest ono związane przede wszystkim z:
• ograniczeniem hiperkeratynizacji (czyli nadmiernemu rogowaceniu naskórka), która powoduje tworzenie mikrozaskórników – pierwotnego wykwitu trądzikowego;
• możliwością udrożnienia ujść gruczołów łojowych oraz regulacji ich pracy, co ogranicza wydzielanie łoju,
• przyspieszeniem gojenia się uszkodzeń,
• niwelowaniem stanów zapalnych.

Retinol jest jednym ze składników kosmetyków przeciwtrądzikowych, stosowanych w gabinetach kosmetycznych. Wykorzystywany jest również przez dermatologów w walce z nasilonym trądzikiem pospolitym. Najczęstszą formą leczenia takiej dermatozy jest terapia doustna pochodną witaminy A, np. izotretinoiną.

Zabiegi z retinolem dostępne w gabinecie Select Beauty

Odmłodzenie skóry, jej ujędrnienie i ograniczenie łojotoku w ramach jednego zabiegu gabinetowego jeszcze nigdy nie było tak proste. Dzięki zastosowaniu retinolu, każdy z tych efektów jest możliwy do osiągnięcia już po wykonaniu serii zabiegów. Które z nich proponujemy Wam w gabinecie Select Beauty?
GeneO+ – zabieg NeoRevive – silnie ujędrniający, napinający protokół, którego głównym składnikiem jest retinol i kwas hialuronowy;
Retinol C Infusion Peel Dermaquest – ekskluzywny program terapeutyczny, łączący działanie witaminy A i C. To silna dawka substancji przeciwstarzeniowych i ujędrniających;
Peeling Dyniowy Dermaquest – nagrodzony Złotym Laurem Kosmetologii 2015 za najlepszy zabieg dla skóry trądzikowej w Polsce, który można wykonać nawet w przypadku aktywnych zmian w przebiegu trądziku pospolitego.

Polecane produkty pielęgnacji domowej z retinoidami marki Dermaquest

W naszym gabinecie dbamy o zaspokojenie potrzeb Twojej skóry kompleksowo – właśnie dlatego, jako uzupełnienie pielęgnacji gabinetowej, proponujemy również kosmetyki z retinoidami od Dermaquest. Połączenie tych dwóch aspektów gwarantuje nie tylko szybsze, ale również trwalsze efekty. Wśród polecanych przez nas produktów znajdują się:
• Retinol Pepitde Youth Serum – czysty retinol 4%;
• Retexture Serum – czysty retinol 1%;
• Retinaldehyde Renewal Cream – retinal 0,05%.

Osiągniesz spektakularne efekty stosując kurację z retinoidami przez 6 miesięcy bez przerw. Zalecamy włączyć do swojej pielęgnacji preparaty bazujące na retinolu przed 30 rokiem życia, gdy pojawiają się już pierwsze oznaki rozpoczęcia procesu starzenia. Kuracje najlepiej przeprowadzać raz w roku w okresie jesienno-zimowym, gdy nasłonecznienie jest mniejsze – po to, by uniknąć przebarwień posłonecznych.

Najczęstsze wątpliwości dotyczące retinoidów

Retinol i jego pochodne, jak wiele substancji stosowanych w gabinetowej kosmetologii, ze względu na swoje silne działanie, stanowi również przedmiot dyskusji. Czy można stosować go w ciąży? A co z ochroną przeciwsłoneczną podczas kuracji retinoidami? Na te i inne pytania odpowiadamy poniżej.

Czy można stosować retinol w ciąży?

Retinoidy są zabronione do stosowania u kobiet ciężarnych i starających się o zajście w ciąże. Udowodniony jest ich negatywny wpływ na płód – może dojść do wad wrodzonych lub poronienia. Retinol jest substancją przenikającą do krwioobiegu, dlatego już podczas planowania ciąży odstaw kosmetyki zawierające retinol i jego pochodne.
Potwierdzono wpływ, szczególnie stosowania doustnego, retinoidów na powstawanie u płodu m.in. wad centralnego układu nerwowego, wad rozwoju ucha zewnętrznego, nieprawidłowego wykształcenia układu sercowo-naczyniowego czy wad szkieletu i twarzoczaszki. Przychodząc do gabinetu kosmetologicznego musisz więc poinformować nas, czy jesteś w ciąży lub planujesz dziecko.

Łuszczenie po retinolu

Pierwsze aplikacje preparatów z czystym retinolem najczęściej powodują silną reakcję podrażnienia. Skóra jest czerwona, łuszczy się. Dlatego preparaty na bazie tej substancji wprowadzamy stopniowo, aby nie powstała reakcja retinoidalna – czyli przedawkowanie witaminy A. Kosmetolog dokładnie opowie Ci, jak powinnaś stosować dany preparat, by nie doprowadzić do powikłań i nadmiernych reakcji skórnych. Jeżeli nie możesz sobie pozwolić nawet na początku terapii na złuszczenie skóry- wybierz preparat na bazie retinaldehydu, który nie powoduje podrażnienia.

Retinol a słońce

Retinoidy nie wykazują działania fototoksycznego i fotouczulającego. To sprawia, że możemy stosować je cały rok, ciesząc się ich skutecznym działaniem. Uwrażliwiają jednak skórę na działanie słońca więc podczas kuracji, co oznacza, że zarówno podczas wykonywania serii zabiegów, jak i 2 tygodnie po jej zakończeniu należy codziennie stosować fotoprotekcję o minimalnym SPF 30.

Retinol pod oczy

Polecane w tym artykule kremy z retinoidami nie są zalecane do stosowania na tę okolicę. Na rynku dostępne są jednak kremy z retinolem dedykowane do przeciwstarzeniowej kuracji pod oczy.

Retinol i jego pochodne są substancjami o silnym działaniu, przynoszącym naprawdę spektakularne rezultaty. Warto jednak pamiętać o tym, że zarówno zabiegi gabinetowe jak i preparaty z retinolem powinny być stosowane z rozwagą. Właściwe dobrana dawka oraz forma retinolu to klucz do sukcesu, natomiast wykorzystywanie tego typu kosmetyków na własną rękę może skończyć się w najlepszym przypadku silnymi podrażnieniami skóry. Zapisz się już dzisiaj na konsultację w Select Beauty, by dopasować preparaty z retinolem do potrzeby Twojej skóry. Jesteśmy pewni, że efekty jego działania sprawią, że zakochasz się w nim równie mocno jak my!