Jak zadbać o cerę trądzikową z bliznami i rozszerzonymi porami?

Trądzik to choroba genetyczna najczęściej dotykająca nastolatków, choć zmiany zapalne występują również u osób, które okres dorastania mają już dawno za sobą. Wypryski, blizny i rozszerzone pory zazwyczaj występują na twarzy- są defektem mogącym osłabić poczucie własnej wartości. Sięgamy wtedy po kryjące podkłady, które najczęściej działają silnie komedogennie, zatykając ujścia gruczołów łojowych. Koło się zamyka – zmian jest więcej. Pielęgnacja skóry trądzikowej to prawdziwe wyzwanie – co zrobić, by zmniejszyć nasilenie zmian i jakie sposoby na trądzik są najskuteczniejsze?

Zabiegi kosmetyczne na trądzik w gabinecie

W kwestii leczenia blizn po trądziku, jak i samych zmian, zaufaj wiedzy kosmetologa! Dobierze on indywidualną serię zabiegową oraz pielęgnację domową. Daj sobie czas na poprawę stanu skóry. Niestety – wypryski i krostki na cerze trądzikowej nie znikną po pierwszym zabiegu, ale już ich seria może zmienić naprawdę wiele. W gabinecie Select Beauty czeka na Ciebie m.in. zabieg terapeutyczny firmy Dermaquest – Peeling Dyniowy. To innowacja w branży beauty, którą pokochali profesjonaliści i nasi klienci. Wyróżnia go fakt, iż jest jedyny zabiegiem na rynku, który można stosować nawet na zmiany aktywne w przebiegu trądziku pospolitego. Niweluje ropne zmiany, krosty, zaskórniki, obkurcza ujścia gruczołów łojowych, a także rozjaśnia skórę i przebarwienia, pojawiające się po zmianach zapalnych.

Pamiętaj, że w rękach profesjonalisty jesteś bezpieczna. Jeśli zajdzie taka potrzeba, specjalista skieruje Cię na wizytę u lekarza dermatologa, który z kolei zadecyduje o zastosowaniu farmakoterapii. W trakcie leczenia zmian trądzikowych warto nie zapominać o tym, że wyłącznie synergiczna współpraca specjalistów przyniesie pożądane efekty na dłużej.

Jak pozbyć się trądziku? Zwróć uwagę na dietę

Aby wprowadzić zmiany żywieniowe, mające na celu poprawę stanu skóry, niezbędna może okazać się wizyta u dietetyka – ułatwi to walkę z trądzikiem i sprawi, że będzie ona jeszcze bardziej skuteczna. Odpowiedni, zbilansowany jadłospis to podstawa w walce o idealną cerę. Przede wszystkim warto spróbować wyeliminować nabiał, choć należy zrobić to rozsądnie – z pomocą dietetyka klinicznego. Dzięki zastosowaniu się do jego rad uniknie się niedoborów białka i wapnia, które dostarczane są do organizmu właśnie pod postacią pokarmów z nabiałem.

Dlaczego w przypadku leczenia trądziku warto zastanowić się nad eliminacją nabiału?

• Produkty bazujące na mleku krowim bogate są w czynnik IGF-1 o konstrukcji takiej samej, jak u człowieka. Insulinopodobny czynnik wzrostu nasila łojotok. Zwiększona sekrecja (wydzielanie) łoju zaostrzy z kolei zmiany trądzikowe.

• Zwiększone stężenie IGF-1 oraz obecnych w nabiale metabolitów estrogenu prowadzi do powstawania zmian zapalnych. Trądzik jest chorobą o podłożu zapalnym – w konsekwencji dojdzie do zaostrzenia istniejących zmian i pojawienia się nowych.

• Produkty te wpływają na zwiększony wyrzut insuliny, co prowadzi do uwalniania męskich hormonów – androgenów. Nadmiar tych hormonów jest jednym z czynników wywołujących zmiany trądzikowe.

Warto poprosić swojego specjalistę o rady dotyczące suplementacji. Zmiany zapalne w przebiegu trądziku będą goić się szybciej jeżeli zastosuje się witaminę D3 oraz kwasy omega 3. Kwasy te dodatkowo należy stosować w postaci olejów – do swojej ulubionej sałatki można dodać sos bazujący np. na oleju lnianym. Oprócz tego do suplementacji włączyć bakterie wspomagające florę bakteryjną przewodu pokarmowego – probiotyk to podstawa!

Jak zmniejszyć pory i zmiany trądzikowe domowymi sposobami?

Prawidłowa pielęgnacja to kolejny klucz do sukcesu. Należy poprosić kosmetologa o dobranie kosmetyków odpowiednich do potrzeb skóry.

• Podstawą jest prawidłowe oczyszczanie cery. Nie używaj mydła czy żelu pod prysznic – zaburzają one pH skóry. Zmycie twarzy wyłącznie płynem micelarnym również nie jest wystarczające. Nieprawidłowe oczyszczanie prowadzi do zapychania ujść gruczołów łojowych ze względu na zatykanie ich micelami z płynu. Jeżeli nie wyobrażasz sobie życia bez płynu micelarnego – pamiętaj, żeby zawsze zmyć go żelem do twarzy.

• Postaw na dwuetapowe oczyszczanie skóry. Swój demakijaż zacznij od Universal Cleansing Oil – to olej, który nie zawiera parafiny, jest bogaty w witaminy i nienasycone kwasy tłuszczowe (NNKT). Olej ten wzmacnia cement międzykomórkowy i hamuje transepidermalną ucieczkę wody z naskórka.

• Drugi etap oczyszczania skóry powinien uwzględniać dobry żel do mycia. Naszym ulubieńcem do cery trądzikowej jest DermaClear Cleanser. Jest to żel łączący działanie kwasu migdałowego i nordihydrowajaretowego. Synergiczne działanie obu substancji ogranicza łojotok, zmniejsza stan zapalny i pojawianie się krostek, grudek, zaskórników, a także zmniejsza widoczność porów.

• Zamień filtr chemiczny na filtr mineralny, który ograniczy stan zapalny spowodowany promieniami słonecznymi. Perełką kosmetyczną jest SheerZinc SPF 30 Tinted Nude, czyli terapeutyczny krem BB z cynkiem. Łączący działanie ochronne przed słońcem z właściwościami łagodzącymi zmiany w trądziku, ogranicza łojotok. Koi i łagodzi podrażnienia, zapobiega powstawaniu nowych przebarwień.

Jeżeli masz problem ze zmianami trądzikowymi – skontaktuj się z nami i zapisz się już dziś na konsultację do Select Beauty!