Depilacja laserowa – jak wygląda zabieg i dlaczego warto się mu poddać?

Nowoczesne technologie powoli zaczynają zaznaczać swoją obecność w każdej dziedzinie życia – od sposobów komunikacji, aż po nowoczesną medycynę. Związane jest to m.in. z silną potrzebą oszczędzania czasu. Współczesna kosmetologia również wychodzi naprzeciw tej potrzebie, oferując różnorodne zabiegi, mające na celu nie tylko zniwelowanie zewnętrznych oznak upływających lat, ale również zminimalizowanie ilości czasu poświęcanego na niezbędną pielęgnację. Jednym z takich zabiegów jest depilacja laserowa, która okazała się być szybszą, bardziej precyzyjną i bezbolesną alternatywą dla tradycyjnych metod usuwania zbędnego owłosienia.

Depilacja laserowa – dlaczego warto? Efekty mówią same za siebie!

Depilacja laserowa jest bezpieczną metodą trwałego usuwania niechcianego owłosienia. Rosnącą popularność gwarantują jej nie tylko doskonałe efekty, ale również to, w jaki sposób wyróżnia się na tle innych sposobów pozbywania się włosków. Przede wszystkim jest stosunkowo bezbolesna (odczucia zależą przede wszystkim od wrażliwości danej osoby na ból), nie powoduje podrażnień w postaci zacięć czy wrastających włosków (w przeciwieństwie do golenia klasyczną maszynką), a dodatkowo daje trwałe efekty (po serii zabiegów można całkowicie zaniechać usuwania włosków klasycznymi metodami). To wszystko sprawia, że depilacja laserowa jest niezwykle efektywna i decyduje się na nią coraz więcej osób.

Jak działa depilacja laserowa?

Metoda ta wykorzystuje zjawisko selektywnej fototermolizy, czyli wybiórczej destrukcji termicznej związku z przyjęciem wystarczająco wysokiej energii świetlnej. Co to oznacza w praktyce? Wybiórcze działanie lasera polega przede wszystkim na tym, że jego światło absorbowane jest wyłącznie przez melaninę (barwnik) obecną w mieszkach włosowych. Dzięki temu uszkodzona zostaje macierz włosa (co uniemożliwia jego odrastanie), a otaczające go tkanki (wraz ze skórą) pozostają nienaruszone. Osłabienie owłosienia jest widoczne u części pacjentów już po pierwszym zabiegu. Natomiast ich liczba oraz odstępy między ich wykonaniem uzależnione są od decyzji kosmetologa. Ona z kolei podejmowana jest na podstawie wywiadu z pacjentem oraz oceny grubości włosa, koloru skóry (fototypu) oraz od konkretnej partii ciała. Efekty, jakich można spodziewać się po wykonaniu standardowej serii (6-8 zabiegów w odstępach co 4-10 tygodni), to całkowite usunięcie niechcianego owłosienia oraz zahamowanie jego ponownego wzrostu.

Jak wygląda zabieg depilacji laserowej?

Zabieg depilacji laserowej polega na naświetlaniu skóry wiązką lasera. Pacjent najczęściej poddaje się mu w pozycji leżącej, zapewniającej mu komfort i swobodę, ale zanim dojdzie do samego zabiegu, kosmetolog wykonuje próbę uczuleniową, polegającą na naświetleniu jednej, małej partii ciała i obserwowaniu jej przez 48 godzin (jeśli podrażnienie nie wystąpiło, można przejść do pełnej depilacji).
W zależności od wybranej partii ciała, naświetlanie może trwać od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu minut. Przed wykonaniem zabiegu pacjent odpowiada w wywiadzie na szczegółowe pytania kosmetologa, a po jego wykonaniu otrzymuje zestaw zaleceń pozabiegowych. Jak wygląda to w praktyce?

Przygotowania do zabiegu

Przed zabiegiem depilacji laserowej należy pozbyć się aktualnie rosnących włosków (najlepiej ogolić je dokładnie na dzień przed zabiegiem zwykłą maszynką), dzięki czemu ból podczas zabiegu będzie niewyczuwalny. W dniu planowanego zabiegu nie należy nakładać na skórę żadnego balsamu, a na dwa tygodnie przed nim trzeba zrezygnować z peelingów mechanicznych, kwasowych oraz z używania preparatów z alkoholem – czyli wszystkich tych zabiegów, które mogłyby uszkodzić skórę. Oprócz tego na 3-4 tygodnie przed planowaną datą depilacji laserowej warto wykluczyć depilację metodami usuwającymi cebulki (depilator mechaniczny, wosk, pasta cukrowa), stosowanie dezodorantów typu bloker oraz nie nakładać samoopalaczy i nie poddawać się innym – sztucznym i naturalnym – metodom opalania.

Oprócz wyżej wymienionych zaleceń, przez zabiegiem depilacji laserowej kosmetolog weryfikuje ogólny stan zdrowia pacjenta. W wywiadzie zapyta również o wszelkiego rodzaju aspekty, które mogą być przeciwwskazaniem do wykonania depilacji laserem. Wśród nich znajdują się m. in. okres ciąży i laktacji, świeża opalenizna, choroba nowotworowa, przyjmowanie substancji fotouczulających (takich jak leki czy zioła, sztuczne słodziki, barwniki w kosmetykach i żywności), terapia retinoidowa, fotodermatoza, epilepsja, osłabienie odporności, stany zapalne, choroby zakaźne, choroby tkanki łącznej i inne.

Zalecenia pozabiegowe

Wszystkie zalecenia dotyczące pielęgnacji skóry po zabiegu depilacji laserowej mają za zadanie zwiększenie jego skuteczności i zminimalizowanie ryzyka podrażnień. Czego nie można robić w trakcie serii zabiegowej? Przede wszystkim nie należy opalać miejsc poddanych depilacji, a także nie można używać wosku, pasty cukrowej czy depilatora (osłabia to mieszki włosowe, przez co później laser ma „trudności” z odnalezieniem mieszków i ich uszkodzeniem). Oprócz tego należy zrezygnować ze stosowania kosmetyków o agresywnym, drażniącym działaniu, a w przypadku wystąpienia podrażnień stosuje się preparaty łagodzące, takie jak maści Alantan czy Bepanthen. Dodatkowo przez dobę od wykonania depilacji nie można korzystać z basenu, siłowni oraz sauny.

Podsumowanie

Depilacja laserowa jest bezpieczną, szybką i niemal bezbolesną metodą pozbywania się niechcianego owłosienia, niwelującą wszelkiego rodzaju niedogodności związane z tradycyjnymi sposobami golenia.
Nie wywołuje podrażnień, nie powoduje wrastania włosków, a także redukuje konieczność powtarzania depilacji co kilka lub kilkanaście dni. Przebieg zabiegów, czas ich trwania oraz częstotliwość są ustalane z każdym pacjentem po zebraniu szczegółowego wywiadu przez kosmetologa. Stosowanie się do zaleceń przed- i pozabiegowych sprawi, że depilacja laserowa będzie skuteczna i w pełni bezpieczna.