Depilacja laserowa – co warto o niej wiedzieć?

Mimo ciągłego wzrostu popularności zabiegów z zakresu depilacji laserowej, wykonywanych na różnych partiach ciała, nadal wiele osób ma wątpliwości co do skuteczności lasera, bezbolesności zabiegów, trwałości efektów, a także innych kwestii związanych z tą metodą pozbywania się niechcianego owłosienia. Aby odpowiedzieć na te wątpliwości, w artykule znalazły się odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania klientek, a także informacje o typach laserów oraz ich zastosowaniu.

Najskuteczniejsze metody depilacji laserowej – typy urządzeń

Decydując się na depilację laserową i poszukując odpowiedniego gabinetu, który podejmie się jej wykonania, klientki bardzo często trafiają na informację o stosowaniu różnego rodzaju typów urządzeń. Które z nich jest najlepsze? Tak naprawdę nie ma jednej odpowiedzi, ponieważ różne typu lasera odpowiadają różnym potrzebom. Najpopularniejsze z nich to przede wszystkim urządzenia z grupy Motus Deka (laser aleksandrytowy), usuwający jasne, cienkie włoski, jednak wykazujący znikomą skuteczność w stosunku do depilacji klientek o ciemnym fenotypie (o wartościach V-VI) czy o opalonej skórze.
W usuwaniu jasnych, jak i ciemnych włosków sprawdza się laser Nd:Yag, który – niestety – jest jedną z bardziej bolesnych metod.

Do usuwania ciemnych i grubych włosów przystosowany jest z kolei laser diodowy. Istnieje również urządzenie wykorzystujące metodę mieszaną. Jego nazwa to Thunder MT i to właśnie on jest polecany niemal wszystkim klientkom – niezależnie od fototypu skóry. Łączy w sobie działanie lasera aleksandrytowego oraz Nd:Yag, zapewniając tym samym połączenie zalet obu metod, prze jednoczesnym zniwelowaniu bolesności zabiegu.

Depilacja laserowa miejsc intymnych – czy jest się czego bać?

Wiele kobiet chcących poddać się zabiegowi depilacji laserowej w obrębie miejsc intymnych zastanawia się nad wieloma aspektami takiej decyzji. O czym należy wiedzieć przed jej podjęciem?

Laserowa epilacja strefy bikini wiąże się u części klientów i klientek z dużym stresem, związanym z niechęcią do nagości oraz z poczuciem wyjścia poza własną strefę komfortu. Trzeba jednak pamiętać o tym, że w gabinecie czeka profesjonalny kosmetolog, wykonuje takie zabiegi od dawna i a jego uwaga skoncentrowana jest na jak najdokładniejszym wykonywaniu pracy, a nie na strefach intymnych pacjenta. Ponadto ułatwienie klientom przejścia przez zabieg to część jego zadania – jemu również zależy na uspokojeniu pacjentki i zapewnieniu jej jak najwyższego komfortu.

Przed poddaniem się zabiegowi epilacji laserowej w obrębie stref intymnych warto wiedzieć również o tym, że jest to jeden z trudniejszych obszarów w kwestii trwałego usuwania włosków. Niestety, w strefie bikini tylko około 20% z nich jest w fazie wzrostu (fachowo określanej jako anagen), w trakcie której usuwanie ich jest najbardziej skutecznie. To powoduje, że liczba zabiegów w obszarze bikini jest zazwyczaj większa, niż w przypadku np. nóg czy przedramion.

Rozwiewamy wątpliwości o depilacji laserowej

Wątpliwości, które najczęściej pojawiają się w związku epilacją laserową wynikają najczęściej z powielania różnych mitów na temat tego zabiegu. Są to zwykle informacje o bolesności depilacji, jej tańszych, domowych odpowiednikach czy o powikłaniach po zabiegu. Oto garść informacji, które pozwolą rozwiać większość wątpliwości:

• Odczuwanie dyskomfortu podczas zabiegu jest ściśle uzależnione od indywidualnego progu bólu. Depilacja laserem Thunder jest uznawana przez większość osób za bezbolesną – dzieje się tak przede wszystkim dlatego, że urządzenie ma w obrębie głowicy wbudowany system chłodzenia (QOOL-AIR), dzięki któremu w trakcie zabiegu pacjent czuje głównie chłód. Dodatkowo sama depilacja wykonywana za pomocą urządzenia Thunder trwa stosunkowo krótko, przy czym nie wymaga również znieczulenia.

• Jeśli włosy na twarzy są ciemniejsze niż cera, nic nie stoi na przeszkodzie, by zastosować w tym obrębie nowoczesną depilację laserową. W przeciwieństwie do tradycyjnych metod, w tym przypadku zostaje zniwelowane ryzyko zerwania naskórka, powstania podrażnień czy wyprysków.

• Odczucia po depilacji laserowej są indywidualne, choć zazwyczaj obejmują jedynie zaczerwienienie skóry lub lekki obrzęk, ustępujący po kilku godzinach od zakończenia zabiegu.

• Występowanie na skórze pieprzyków nie jest przeciwwskazaniem do wykonania depilacji laserowej, natomiast ich powierzchnię pokrywa się białą kredką. To sprawia, że dane miejsce jest dla lasera „niewidoczne” – nie oddziałuje on w tym obszarze swoją mocą. Jeśli jednak kosmetolog zauważy, że pieprzyk jest atypowy (ma „rozlane”, nieregularne brzegi czy nietypową barwę), to skieruje pacjenta na konsultację dermatologiczną.

• Urządzenia IPL do domowej depilacji a depilacja laserowa w gabinecie – jak ma się do siebie ich skuteczność? Niestety, nazwy sugerujące, że urządzenia IPL emitują wiązkę laserową, są jedynie chwytem marketingowym. IPL jest bowiem lampą emitującą intensywnie pulsujące światło, redukujące owłosienie, natomiast nie usuwa go całkowicie i na stałe – tak, jak wiązka lasera.

Podsumowanie

Depilacja laserowa, jako metoda usuwania niechcianego owłosienia, cieszy się coraz większą popularnością. Nic w tym dziwnego – jest bezpieczna, skuteczna i pozwala zapomnieć o częstym goleniu oraz związanych z nim podrażnieniach. Przed poddaniem się zabiegowi warto udać się do gabinetu, by uzyskać jak najwięcej rzetelnych informacji o typie lasera, który jest wykorzystywany do depilacji, o możliwości depilacji miejsc intymnych czy skóry pokrytej pieprzykami bądź znamionami. Wyczerpująca rozmowa z kosmetologiem, poprzedzająca zabieg rozwieje wszelkie wątpliwości, związane z bezpieczeństwem, bezbolesnością i skutecznością omawianej metody.