Jak prawidłowo dbać o cerę naczynkową? – podstawowe zasady pielęgnacji

Wiele osób zauważa u siebie te objawy: rumień, czerwone plamki pojawiające się gdzieniegdzie na skórze twarzy czy popularnie zwane „pajączkami” teleangiektazje. To przejawy cery naczynkowej. Jak o nią dbać? Jakie preparaty stosować? Czy zabiegi kosmetologiczne pomogą poradzić sobie z cerą naczynkową? Jeżeli problemy z cerą naczynkową dotyczą również Ciebie, poznaj podstawowe zasady pielęgnacji tego rodzaju cery.

Co to jest i jak rozpoznać cerę naczynkową?

Zmiany o których mowa wyżej: rumień, plamki czy „pajączki” pojawiają się, ponieważ u osób z cerą naczynkową skóra twarzy jest bardzo cienka. Naczynia krwionośne ukryte pod nią reagują na czynniki zewnętrzne bardzo szybko: wyłaniają się, zwężają i rozszerzają. Powodują tym zmiany kolorytu skóry pod wpływem takich bodźców jak:

  • silne emocje, stres;
  • wysiłek fizyczny;
  • alkohol, zwłaszcza czerwone wino, które rozszerza naczynia krwionośne;
  • dym papierosowy;
  • przyprawy, zwłaszcza ostre;
  • zmiana temperatury w pomieszczeniu;
  • zmiany pogody.

W tym miejscu należy podkreślić, że cera naczynkowa nie jest sama w sobie chorobą ani zaburzeniem. To sprawa genetyczna: naczynia na twarzy u osób z cerą naczynkową po prostu ulokowane są płyciej pod skórą niż u innych. Czasami wpływ na taki stan rzeczy ma wzmożona produkcja estrogenów, czyli żeńskich hormonów odpowiedzialnych m.in. za rozluźnianie naczyń krwionośnych.

Pamiętaj: cera naczynkowa, mimo że nie jest przejawem choroby, może prowadzić do rozwinięcia się trądziku różowatego. Warto nauczyć się prawidłowo dbać o cerę naczynkową, a będzie ona zdrowa, piękna i przestanie przysparzać problemów.

Zabiegi dla cery naczynkowej

Cera naczynkowa może powodować dyskomfort ze względów estetycznych. Rumieńce będą zdradzać emocje, a pajączki nie wyglądają dobrze na twarzy. Na szczęście proste zabiegi kosmetologiczne mogą pomóc pozbyć się niechcianych efektów „gry” naczyniowej.

– eksfoliacja kwasami – choć posiadacze cery naczynkowej obawiają się peelingów – nie trzeba, a nawet nie powinno się rezygnować ze złuszczania kwasowego. Przynosi ono doskonałe efekty. Trzeba jednak wybierać salony, które w swojej ofercie mają odpowiednie propozycje, uwzględniające wymagania cery naczynkowej. W Select Beauty oferujemy np. Dermaquest Hibiscus Flower Mandelic Peel, zabieg rekomendowany wysoce wrażliwej skórze o podłożu naczyniowym. Efektem terapii nie tylko jest złuszczenie naskórka, ale przede wszystkim silne działanie przeciwzapalne – pozwoli to zapobiec rozwojowi trądziku, na który narażona jest cera naczynkowa.

– laseroterapia – jeżeli pojawiły się teleangiektazje, czyli pajączki, umów się na konsultację u kosmetologa. Ustali on optymalny plan zabiegowy, zakładający zamykanie naczynek na twarzy. Wybieraj najnowsze technologie, które będą charakteryzować się nie tylko wysoką skutecznością, ale również brakiem dolegliwości bólowych podczas zabiegu usuwania naczynek.

– IPL – zdecyduj się na zabieg z użyciem technologii IPL, aby usunąć rumień. IPL to zabieg z wykorzystaniem diodowego światła o widmie 500-600 nm. Oddziałuje ono na barwniki skóry i powoduje, że naczynia krwionośne stają się niewidoczne. Ciepło światła ujędrnia tez skórę, stymulując produkcję kolagenu.

Kosmetyki do cery naczynkowej

Odpowiednia pielęgnacja cery naczynkowej jest bardzo ważna. Pozwala w odpowiedni sposób zadbać o wygląd skóry. Głównym zadaniem kosmetyków do cery naczynkowej jest zapobieganie stanom zapalnym, które mogą pojawiać się u osób z tym wymagającym rodzajem cery.

Specjaliści radzą korzystać z kosmetyków łagodnych i bezzapachowych, przeznaczonych dla skóry wrażliwej. Są lekkie, dzięki czemu nie będą dodatkowo obciążać skóry. Wielu kosmetologów sugeruje rezygnację np. z mydła na rzecz innego środka myjącego. Odpowiednie będą niekomedogenne olejki i żele wzbogacone o odpowiednie składniki odżywcze, szczególnie witaminę C.

Osoby z cerą naczynkową powinny korzystać z ochrony przed promieniami UV. W sezonie letnim konieczne jest używanie kremów z filtrem, podobnie podczas zimowych urlopów. Jesienią i wiosną filtr może być słabszy, ale nie można z niego całkowicie rezygnować. To samo dotyczy też zabezpieczania się przed światłem niebieskim.
Kosmetyki do cery naczynkowej powinny być wzbogacone o konkretne makroskładniki:

witaminę C, która pobudza produkcję kolagenu, wzmacnia włosowate naczynia krwionośne i rozjaśnia skórę.

retinaldehyd pochodzący od witaminy A – stymuluje odnowę i przebudowę skóry właściwej, dzięki czemu wpływa na poprawę unaczynienia skóry.

flawonoidy – naczynia krwionośne pod ich wpływem zwężają się i mają mniejszą przepuszczalność.

• dobrze, jeśli kosmetyki do cery naczynkowej są wzbogacone o substancje barwiące – pomoże to wyrównać koloryt skóry.

Warto szukać tych elementów w składach kosmetyków oraz wybierać najlżejsze dostępne środki.Pomocą w doborze najodpowiedniejszych produktów zawsze będzie służyć doświadczony kosmetolog – weźmie pod uwagę zarówno ogólny stan cery, jak i indywidualne potrzeby pacjenta.

Cera naczynkowa powinna być pielęgnowana zgodnie z zasadami pielęgnacji skory wrażliwej. Pisaliśmy o tym wcześniej w artykule Wszystko, co warto wiedzieć o pielęgnacji skóry wrażliwej.

Podsumowanie

Pamiętaj, że cera naczynkowa potrzebuje dobrej pielęgnacji – nie tylko domowej, ale również tej gabinetowej, która może pomóc poradzić sobie z nieestetycznymi cechami cery naczynkowej. Zapisz się na konsultację u kosmetologa, który dobierze każdy element terapii. Po dokładnej konsultacji sprawdzi, czy nie istnieje ryzyko pojawienia się trądziku różowatego i podpowie, czy konieczna będzie pomoc lekarza dermatologa. Doświadczony kosmetolog ukierunkuje Cię również na suplementację wzmacniającą naczynia, np.: rutyny Pamiętaj – synergia działań przynosi najlepsze efekty.