Cera mieszana – jak dbać o ten typ skóry?

Jednym z najbardziej wymagających typów skóry jest cera mieszana. Składniki aktywne zawarte w kosmetykach muszą być w tym przypadku dobierane tak naprawdę do dwóch typów skóry – tłustej oraz suchej. To samo dotyczy zabiegów gabinetowych, których przebieg i efekty muszą odpowiadać na te dwa problemy. Jakie tajemnice skrywa cera mieszana? Jak rozpoznać ten typ skóry i jak ją pielęgnować? W poniższym tekście postaramy się przybliżyć Wam zasady dbania o cerę mieszaną w taki sposób, by zachwycała młodzieńczym blaskiem.

Cera mieszana – charakterystyka

Aby dobrze dobrać pielęgnację do cery mieszanej, warto wiedzieć, jak rozpoznać jej cechy. Nie jest to łatwe, ponieważ wysyła ona sprzeczne sygnały. W obszarze strefy T (obejmującej czoło, nos i brodę) przetłuszcza się i błyszczy pod makijażem. Dodatkowo to właśnie w tym obrębie występują zaskórniki, a ujścia gruczołów łojowych zapychają się. Suche pozostają natomiast zwykle policzki i skronie – czasem są tak odwodnione, że skóra w tych okolicach może się nieestetycznie łuszczyć. Jak więc rozpoznać cerę mieszaną? Przesuszone boki twarzy i przetłuszczający się środek to bardzo wyraźne wskazówki do określenia skóry właśnie tym mianem.

Schemat taki występuje u większości pacjentów, u których diagnozuje się cerę mieszaną. Skóra jednak może mieć też cechy skóry naczyniowej lub trądzikowej, co jest wyzwaniem szczególnie dla kosmetologa podczas ustalania odpowiedniej pielęgnacji i schematów zabiegowych.

Cera mieszana – pielęgnacja krok po kroku

Pielęgnacja cery mieszanej jest niezwykle trudna – zwłaszcza, jeśli do problemów z cerą dochodzi również głębokie odwodnienie czy wysoka reaktywność na substancje aktywne. Aby ustalić protokół pielęgnacji domowej, warto wybrać się więc do doświadczonego kosmetologa, który pomoże dobrać właściwe produkty i – co najważniejsze – podpowie, w jaki sposób i z jaką częstotliwością je stosować. Oto kilka uniwersalnych porad, które z pewnością przydadzą się w domowej pielęgnacji:
• Właściwy sposób mycia twarzy, niezależnie od rodzaju skóry, jest żelazną podstawą pielęgnacji. Zmień swoje nawyki na dwuetapowe oczyszczanie cery, o którym wielokrotnie pisaliśmy na naszym blogu. Powtarzanie tych informacji jest bardzo ważne – stanowi bowiem podstawę, którą Twoja skóra pokocha. Składniki zawarte w olejku uniwersalnym, stanowiącym pierwszy etap oczyszczania pielęgnują Twój naturalny płaszcz hydrolipidowy i odbudowują cement międzykomórkowy. To z kolei wzmacnia system ochronny Twojej skóry i zwiększa jej odporność na wiele czynników zewnętrznych. Drugim etapem jest żel dopasowany indywidualnie do potrzeb Twojej skóry. Z podstawami demakijażu możesz zapoznać się czytając artykuł W jaki sposób wykonać demakijaż twarzy i oczu?

Stosuj codziennie ochronny filtr mineralny, który będzie naturalną barierą dla szkodliwego działania promieniowania UV.

Systematyczne nawilżanie to klucz do sukcesu pielęgnacji skóry mieszanej. Często osoby z cerą mieszaną zapominają o dostarczeniu jej odpowiedniej dawki nawilżenia, czego skutkiem jest potęgowanie uczucia ściągnięcia i przesuszenia. Dbaj o to, by preparat nie zawierał składników komedogennych (takich jak parafina), a substancje, które naturalnie występują w naszej skórze – np. kwas hialuronowy.

Unikaj substancji podrażniających. Posiadaczkom cer mieszanych często przeszkadza świecenie strefy T, co skłania je do używania kosmetyków wysuszających. Nierzadko przynoszą one jednak odwrotny skutek – wysuszona cera w reakcji obronnej produkuje jeszcze więcej sebum, co zamyka błędne koło, potęgując problemy skórne. Po wykonaniu demakijażu nie pocieraj skóry mocno ręcznikiem i nie używaj gorącej wody do jej przemywania. Takie działania silnie pobudzają pracę gruczołów łojowych.

Nie stosuj kosmetyków dedykowanych do skóry tłustej na cały obszar twarzy. Tam, gdzie występuje przesuszenie, zauważysz wkrótce silne pogorszenie kondycji skóry.

Skorzystaj z rady dietetyka klinicznego. Zmiana nawyków żywieniowych wpłynie na znaczącą poprawę kondycji Twojej skóry.

Włącz do pielęgnacji oczyszczające preparaty, normalizujące pracę gruczołów łojowych. Świetnym produktem, który sprawdzi się w przypadku cery mieszanej z tendencją do pojawiania się grudek i krost będzie Mini Pumpkin Mask marki Dermaquest.

Używaj składników aktywnych dedykowanych dla skóry mieszanej – utrzymujących nawilżenie (kwas hialuronowy, mocznik), uzupełniających cement międzykomórkowy (skwalan, fosfolipidy, kwas linolowy), ograniczających błyszczenie się skóry (miąższ z dyni, kwas migdałowy, kwas mlekowy, probiotyki) oraz filtrów mineralnych, chroniących skórę przed promieniowaniem UV (z zawartością tlenku cynku i ditlenku tytanu).

Cera mieszana – pielęgnacja w gabinecie

Tak naprawdę dobór zabiegów gabinetowych, odpowiadających potrzebom skóry mieszanej jest niezwykle trudny. Warto w tym celu zwrócić się do profesjonalistów z wieloletnim stażem, którzy z jednej strony mają doświadczenie, a z drugiej – stale śledzą trendy kosmetologiczne i pracują z najnowocześniejszymi produktami i technologiami. Przed wyborem zabiegu kosmetolog powinien przeprowadzić w ramach konsultacji szczegółowy wywiad, aby ocenić nie tylko stan skóry, ale i zdrowia. Dzięki temu łatwiej będzie dopasować terapię gabinetową. W Select Beauty, na osoby z cerą mieszaną czeka szeroki wachlarz propozycji, uwzględniający:
• terapeutyczne zabiegi Dermaquest;
oczyszczanie kawitacyjne;
• Geneo+;
Endermologie LPG.

Zaufaj naszej wiedzy i zapisz się już dzisiaj na darmową konsultację z kosmetologiem Select Beauty. Dzięki prawidłowej pielęgnacji, zarówno tej domowej jak i gabinetowej, zapomnisz o problemach cery mieszanej!